Díky bohu za přestupy!

Mnozí si často stěžují, že dopravci od nás nelétají do řady zajímavých destinací přímo, ale nutí nás někde přestupovat a ztrácet tím čas. My křičíme aleluja! Díky přestupům totiž můžete poznat spoustu míst, které by vám jinak utekly. Jsou přece města nebo země, kde nechcete strávit dva týdny. Stačí dva dny. A na to jsou právě přestupy jako dělané. Navíc to povětšinou nebude stát ani korunu navíc.

Přestup

Stačí dva dny

Dauhá, Dubaj, Istanbul… Skvělá místa, která rozhodně chcete vidět. Ale strávit tam celou dovolenou? To se konkrétně nám zrovna nechtělo. A letět tam třeba na nějaký prodloužený víkend je zase finančně nebo časově náročné. Ale co mají všechna ta místa společného? Jsou to tranzitní města. To znamená, že při cestách do Asie, na Blízký východ a obecně na východ či jih od nás, je velká pravděpodobnost, že tady budete přestupovat. A nebyla by škoda zůstat v terminálu letiště, když za jeho dveřmi na vás čeká úžasný a nepoznaný svět? Na to se vyplatí obětovat den či dva z naší primární cesty, nemyslíte?

Hlavní výhody přestupů

Prodloužit si přestup má několik základních výhod. Ta první, neoddiskutovatelná, je rozložení cestovní zátěže. Když letíte například do jihovýchodní Asie, zabere vám cesta se všemi kontrolami na letišti, čekáním na navazující let a formalitami při příletu klidně patnáct až dvacet hodin. To znamená, že do cíle vaší cesty se dostane unavení, zbití, rozlámaní, zkrátka ne zrovna svěží. Taková Dubaj se ale nachází téměř uprostřed trasy z Čech do Vietnamu. To samé Dauhá. Žádný šílený časový posun, žádné křeče nebo skřípnutí sedacího nervu, ale možnost rovnou se vydat objevovat něco nového (takřka) v plné síle.

Další výhodou je aklimatizace. A to rovnou na několika úrovních. Pokud vyrážíte v pozdním podzimu, zimě nebo brzy na jaře někam, kde vás čekají tropické podmínky, je fajn dát si dva dny někde mezi. Jako když letíte v listopadu do Íránu, kde vás v centrální oblasti čekají teploty přes 30°C. Takový Istanbul v tu dobu nabízí hezkých 20°C. Takže ať při cestě tam nebo při té zpátky, máte možnost nechat vaše tělo přivyknout novému nastavení postupně, za což vám bude celkem vděčné.

Další (méně nápadné) výhody

Pak je tu aklimatizace kulturní. Tranzitní města v sobě parádně snoubí exotičnost a barevnost s prvky západní struktury. To znamená, že přes veškerou specifičnost a enormní odlišnost od naší rodné Evropy, nabízí i určité záchytné body pro orientaci (fungují veřejná doprava, wifi, strážci pořádku apod.). Je to dostatečná změna na to, abychom cítili, že dobrodružství už začalo, ale přitom nás nečeká extrémní mezikulturní skok.

V neposlední řadě jde taky o aklimatizaci časovou. Ať už cestujete na východ či na západ, je vždy lepší si časový rozdíl rozložit. No a čistě pocitově, když si po týdnech na cestě ještě zpestříte návrat domů novým místem, není návrat do reality tak krutý.

Prakticky na přestupy

A jak prakticky na to? Když hledáte letenky do místa, které je cílem vaší cesty (jako je skyscanner.cz, kiwi.com nebo konkrétní letecká společnost), všimněte si, kde dojde k přestupu. Pak jděte znovu na začátek vyhledávání a zvolte možnost multi-city/více měst apod. Podle toho, jestli chcete využít pobyt v přestupním městě při cestě tam nebo domů a dle délky plánované zastávky, si do kolonek naskládáte jednotlivá letiště. Třeba tak, jak to můžete vidět na obrázku.

Multi-city Turkish airlains

Pak už si jen můžete hrát s datumy, abyste vychytali ceny. Většinou, a to je poslední obrovská výhoda, se to podaří za stejnou cenu, jako byste žádnou mezizastávku ani neudělali. Bez nákladu navíc prostě jen vyskočíte na dva dny z letadla.

Takže až vám příště vyhledávač letenek nedokáže najít přímý let, zvolejte aleluja a díky bohu za přestupy.

Přestupy na Skyscanner