Cestujeme Milujeme Žijeme

Írán

Írán je neuvěřitelná země. Kouzelná. Bizarní. Dokud jí nenavštívíte, nepochopíte. A navštívit jí prostě musíte. A protože je v některých věcech opravdu specifická, připravili jsme pro vás naše rady na cestu.

Jak to všechno začalo

Írán mapa cesty

„Tohle všechno má Írán? Tam je všechno! To není možný. Teda… Tam musíme. Hned!“ Tohle byly naše první reakce po shlédnutí online přednášky Martina Půlpána v rámci cestovatelského festivalu Kolem světa. Bylo to v tvrdé době covidové, kdy jsme cestovali maximálně prstem po mapě, a měli tak čas (a hlubokou niternou potřebu) hledat destinace pro další cesty.

Se studem přiznávám, že naše znalosti o této zemi byly mizivé, ba žalostné. Čekali jsme zruinovanou „zdivočelou zemi“ zkříženou se Severní Koreou. Mizivou bezpečnost a velkou naději stát se obětí teroristických útoků nebo únosů. Vždyť Írán přímo sousedí s Afghánistánem, Irákem, Pákistánem…

Zároveň se jedná o totalitní teokracii, tak nějak bojující proti všem. Jenže jak přednáška postupovala vpřed, naše pusy padaly dolů. Vyprávění nás nadchlo, fotky uchvátily. Taková nádhera! Pravý orient. Skvělí, vstřícní lidé. Pro Evropana super ceny. Země, kde si Evropan připadá jako hvězda, kterou si chce každý mísťňák hýčkat.

Když se pro něco nadchneme, zakousneme se a jdeme do toho naplno. Ostatně - poslední dobou jsme vyhledavači bizarních a zajímavých zemí, a tahle země (v tom nejlepším slova smyslu) to splňovala dokonale. Zjišťovali jsme další informace, plánovali trasu. Jenže…Když už ustoupil Covid u nás, udeřil v Íránu. A celá země se na dlouho uzavřela. Nakonec jsme tak vyrazili až v říjnu 2022.

Ještě možná v krátkosti o tom, jakým způsobem cestujeme. Naše cesty jsou vždycky na vlastní pěst. Program si skládáme podle toho, co si vyzobeme z jednotlivých cestopisů, průvodců a doporučení. Celý itinerář je dělaný tak, aby seděl nám, a ne každému může vyhovovat. Nemusíme vždycky vidět to nejznámější. Jsme typičtí baťůžkáři, kterým nevadí občasná absence osobní hygieny, a autenticky špinavá a smradlavá místa nás prostě přitahují víc než ta umělá a navoněná. Nevadí nám nachodit spoustu kilometrů po svých, protože většinou díky tomu objevíme místa, která z auta nebo autobusu zůstanou skrytá, i když pak někdy padáme na hubu. Nevadí nám nedostatek spánku. Naše cesty jsou spíš expedice než dovolené. Milujeme kontrasty. Občas spíme v tmavé díře za pár dolarů, někdy si dopřejeme fajn hotel.

Zkrátka, berte naši trasu jako inspiraci, vyzobejte si to, co by se líbilo vám. A udělejte si to po svém. Je to vaše cesta, vaše zážitky, plníte si svoje sny. A my budeme rádi, když vám alespoň trochu pomůžeme je realizovat.

A teď ty praktické věci...

Víza

Zažít Írán nanečisto

Ačkoli je náš český pas jeden z nejsilnějších na světě, tak pro Írán to neplatí. Jako ostatně asi pro většinu národů na světě. Nejlepší způsob, jak si vyřídit víza je osobně na ambasádě v Praze. Je to rychlejší, levnější a hlavně máte jistotu, že vás do země pustí. Můžete to taky nechat až na letiště v Teheránu, ale „protože Írán“, tak doporučujeme mít to v klidu v ruce před cestou a nemůže Vás nic zaskočit. Protože proč bychom nemohli dostat víza na místě? Protože Írán. Tam ne vždy všechno funguje logicky. Ale to je na tom vlastně strašně supr.Nejdřív je potřeba vyplnit formulář. Tam si dejte pozor na pár věcí:

  • potřebujete fotku pasu, nejlépe na co nejnižší kvalitu, aby to web vzal. Bude tam potřeba vložit fotku (pro holky doporučujeme fotit se v šátku - rádi to vidí). Stačí se vyfotit před bílou zdí opět na nejnižší možnou kvalitu.
  • musíte tam mít vyplněný hotel (ne hostel, to prý nemají rádi). Napište cokoliv, pokud dopředu nevíte, kde budete. Najděte si město, kde budete, vyberte si tam nějaký větší hotel a ten tam vyplňte i s telefonním číslem. Nebo to zkuste s nějakým ubytováním, které popisujeme níže.
  • trvání víza dejte na 30 dní, pokud neplánujete na déle. Pozor na povolání. Prý se jim moc nelíbí student, novinář (s tím máte dveře zavřený), nebo člověk na úřadu práce. Zase platí, když si tam napíšete nějakou klasickou práci, nic tím nezkazíte. My jsme tam dali bankovního úředníka a podnikatelku a prošlo to. Takže, když to bude normální a nic, co by provokovalo, tak to asi projde. A nemusíte být vždy úplně upřímní.
  • pak to nabídne kontrolu. Zkontrolujete, potvrdíte. Přijde e-mail. Potvrdíte odkaz. Opíšete bezpečnostní kód a zase potvrdíte. Většinou to přijde do 10ti minut (pošta, hromadné, spam…).

Je třeba mít trpělivost. My se s tím prali docela dlouho, protože námi vkládané fotky byly pořád příliš velké, takže jsme pořád zmenšovali.

V jakékoliv pobočce ČSOB zaplatíte 50 euro (osoba) na účet ambasády a poplatek za službu 175 Kč. My máme eurový účet, tak jsme to udělali přes něj a bez poplatku.

A v ten moment, kdy vlastníte potvrzení o vyplnění formuláře a potvrzení o platbě, vyrazte na ambasádu. My tam šli opravdu druhý den (respektive třetí, jelikož ambasáda, jakožto íránské území plné zaměstnanců z Íránu ctí i naše svátky, což jsme upřímně nečekali, takže nám pán anglicko-persko-česky řekl, že „je svátek, žádná práce“). Hned v úvodu, když jsme odevzdali potřebný formulář nám paní na recepci řekla, že jsme měli přijít, až po potvrzení naší žádosti. To co jsme měli v ruce, bylo jen potvrzení o přijetí žádosti. Nicméně paní konzulka je prý je moc hodná, a snad nám to potvrdí na místě. Což se po chvilce čekání skutečně stalo. Ale prý se jim tam budou měnit zaměstnanci, tak by to příště už nešlo. Výjimečně prý. Ale šlo.. :). Tohle je prostě zase Írán. Musíte trvat na svém. Slušně, s úsměvem a vždy vše půjde. To platí v Íránu úplně u všeho a na všechno. To mějte na paměti pořád. Nejednou se Vám to bude hodit. My jsme si to na ambasádě hned naostro vyzkoušeli. Víza jsme dostali.

Pokud chcete víza vyřídit až na letišti, tak s tím zkušenosti nemáme, ale vím, že se cena pohybuje kolem 70 - 80 Euro. Vše je napsáno na ministerstvu zahraničí, což opravdu doporučujeme sledovat a před cestou kontrolovat, jestli se podmínky pro získání víz nezměnily nebo prostě cokoliv jinýho. Ale osobně na ambasádě, to je jistota.

Ještě jen malá rada, je dobrý a hlavně slušný mít na konzulátu na hlavě šátek, pokud jste žena. Když jsme tam byli my, tak podmínky ještě byly dost striktní a slušnost vůči jejich víře a hlavně nařízení si o to říkala. Ale otázka je, jak to se šátky bude dál…

Íránci

Selfie, úsměvy a pohostinnost

Možná jste už někde viděli poušť a procházeli se po dunách. Možná jste už někde navštívili pro nás tak podivuhodné orientální stavby. Možná jste už někde zažili ruch a shon blízkovýchodních měst. Pravděpodobně jste ale nepotkali obyvatelstvo, jako je to v Íránu. Tak to bylo alespoň u nás. Jestli si něco z cesty po Persii odnesete, budou to vzpomínky na lidi. Super vzpomínky. Na super lidi.

Kde začít? Íránci milují západ. Propaganda může běžet na plné obrátky, hesla náboženských vůdců mohou být vytesaná klidně do kamene, ale tohle nezmění. Všechno, co pochází ze západu (včetně vás), běžní Íránci zbožňují. Hudbu, filmy, životní styl. Připravte se na to, že na vás budou zírat. A to hodně. Ale zároveň se budou usmívat. Téměř všude. Íránci si rádi povídají. Nevadí, že umí špatně anglicky, nebo že dokážou mluvit pouze ve fársí. Prostě si budou chtít povídat. Odkud jste, co už jste v jejich zemi navštívili, a kam ještě pojedete. Jsou vděční, že jste přijeli do jejich země a poznáváte jejich kulturu. Mají rádi svou historii, protože přítomnost tak veselá není. Když si nebudete chtít povídat vy, odejdou. Usmějí se, popřejí hezký den a řeknou větu, kterou v Íránu uslyšíte nejčastěji: „Welcome to Iran“.

Jsou opravdu vlídní a cítí zvláštní pýchu a radost, když vám můžou s něčím pomoct. A zároveň pomáhají s naprostou samozřejmostí. Jako obchodníci jsou absolutně nevtíraví, takže i procházka po bazaru je příjemným zážitkem. Nikam nespěchají, a pokud můžou něco udělat později, tak to prostě nechají být. Jestli potřebujete něco hned, musíte to tak i říct. A pokud řeknou, že něco nejde/není, neházejte flintu do šafránu. Když se jich totiž zeptáte, jestli s tím jde něco udělat, většinou se samozřejmostí odpoví, že ano. Je na vás, zeptat se, zda to tedy udělat můžou.Rádi se fotí. Rádi pózují. Nejraději se fotí a pózují s vámi. Možná poprvé v životě na vlastní kůži pocítíte, jak to ten Brad Pitt má ve skutečnosti těžký. Pro obyčejného středoevropana je to ale zajímavý a komický.

Asi nikde jsme se necítili tak bezpečně jako tady. Jen to pro nás bylo opačně než v Evropě. Nebáli jsme se špinavých uliček po setmění, zato jsme měli nepříjemný pocit z policie a vojáků. Těm jsme se vyhýbali obloukem. Lidi jsou milí. Režim ne. Ozbrojené složky státu jsou prodlouženou rukou režimu a nebojí se zatýkat klidně i cizince, pokud si myslí, že k tomu mají dostatečný důvod. Budí respekt a je zbytečné je nějak dráždit. Pokud ale dodržujete pravidla, jsou v pohodě a není třeba se bát. Samostatnou kapitolou je mravnostní policie. My ji vůbec nezažili, protože v době masových protestů je vláda stáhla kvůli obavám o jejich bezpečnost. Lidi na ně byli tak naštvaní, že se nemohli ukázat na ulici. Ale pokud jí znovu zavedou, dávejte si před nimi pozor na správně nasazené šátky a vyhněte se intimnostem.

Peníze

Nuly, nuly a zase nuly

Oficiální měnou je Íránský rijál (IRR). Taková informace by vám ve většině zemí stačila. Zjistili by jste si dopředu přibližný kurz, a kde ideálně měnit či vybírat peníze. To ale pro Írán neplatí. S ohledem na západní sakce jsou tady vaše platební karty MasterCard a VISA k ničemu (ačkoliv kartami íránských bank platí místňáci všude a platební terminály mají i prodejci ponožek v metru). Tady potřebujete hotovost, tj. eura nebo dolary (ty mají místní rádi), která vám bude stačit na celou dobu. A raději nějakou rezervu k tomu (my si s sebou táhly raději 2.000 euro).

Měnit můžete v oficiálních exchange nebo neoficiálně (rozuměj nelegálně) na ulici. Když jsme na ulici měnili poprvé, byli jsme trochu vyklepaný. No, byli jsme tak vyklepaní, že jsme si ani nevšimli, že deset metrů od nás stojí policajt. Ale k naší finanční transakci byl dost netečný (navíc tam bylo dalších padesát chlápků, kteří také hlasitě nabízeli kolemjdoucím výměnu peněz), takže cajk. Výhodou ulice bývá lepší kurz. Výhodou exchange je, že budete víc v klidu, dopředu znáte kurz a snižujete šanci, že by vás podvedli (ale to vám v Íránu obecně nehrozí takřka od nikoho). Dobrá volba je i výměna přes někoho známého, např. přes recepčního v hotelu nebo prodejce koberců, u kterého jste právě zakoupili váš první peršan.

Tím ale nekončíme. Další zvláštností jsou tomeny. Tomen není měna ani bankovka. Je to vlastně takový íránský slang, kterým určují nějakou finanční hodnotu. Zkrátka místo ceny v rijálech vám prodejce standardně uvede cenu v tomenech, což je cena v rijálech mínus jedna nula. Matoucí? Ukážu na příkladu: Vidíte cenovku 130.000. „Tomen or rijal?“ Pokud je odpověď: „Tomen.“ musíte si přidat jednu nulu, aby jste získali hodnotu v rijálech, tj. cena je 1.300.000 IRR. A aby vás místňáci zmátli ještě víc, někdy vám při dotazu na cenu řeknou jen: „One hundred thirty.“, čímž tedy opět myslí těch 130.000 tomenů. První dny zkrátka budete asi trochu tápat.

A dva malé tipy na závěr:

  • první výběr proveďte hned na letišti; vyjeďte z příletové haly eskalátorem do patra, kde jsou Odlety, a hledejte žlutou budku směnárny.
  • naučte se čísla ve fársí; vyplatí se to.

V říjnu 2022 byl kurz cca 1 euro = 300.000 IRR. Ale s ohledem na nestabilitu měny to teď může být úplně jinak.

Doprava

Pořádek uprostřed chaosu a autobus místo hotelu

Hromadná veřejná doprava funguje v Íránu opravdu dobře a je velmi levná. Meziměstské dálkové autobusy jsou zážitek sami o sobě, jsou neskutečně prostorné, pro Evropana je to až šok. V prostoru, kam evropský dopravce nacpe šest lidí, sedí v Íránu maximálně dva. A občas dostanete i svačinku. Pokud se rozhodnete, tak jako my, přesouvat se mezi městy nočním přejezdem, chtějte autobusy VIP. Pokud lístky koupíte alespoň trochu dopředu, zaplatíte za šestihodinovou jízdu cca 120 Kč za osobu. Jízdenky koupíte přímo na nádraží (ideálně hned ráno, když dorazíte do nového města, pokud víte, kdy a kam se budete přesouvat), nebo vám s tím pomůže váš ubytovatel.

Další možností je najmout si na přesuny mezi městy řidiče. To se vyplatí ve chvíli, kdy na trase leží něco, co chcete vidět. Na delších trasách jako Kášán-Isfahán, Isfahán-Šíráz apod. počítejte s částkou okolo 40 euro.

Když se potřebujete přemisťovat uvnitř města, zkuste tam dojít pěšky. Poznáte tím život místních více z blízka a dostanete se na ta nevšedně všední místa, která by jste jinak nenavštívili. Pokud to není možné, vezměte si taxíka, nejsou nijak drahé (1-4 eura podle vzdálenosti). Doporučujeme ty žluté, přišly nám levnější. Nicméně cenu si domlouvejte vždy dopředu. V Teheránu je jasnou volbou metro. Přehledné, extrémně levné (2,50 Kč za jednu cestu) a doveze vás, kam potřebujete. A prodejci všeho možného před vámi v průběhu cesty defilují jako postavy na orloji.

K možnosti půjčit si auto - co víme, tak to se v Íránu nedělá. Komplikovaná doprava, obstrukce s půjčením apod.

Oblečení

Hlavně aby se neřeklo

Jak se oblékat v Íránu? Muži to mají jednoduché. Existují pro ně totiž jediná dvě základní pravidla, a to dlouhé kalhoty a zakrytá ramena. Kraťasy a tílka jsou prostě tabu. V pohodě jsou trička s krátkým rukávem i sandály.

U žen je to trochu složitější. Základem je hidžáb, tj. šátek zahalující vlasy, krk a výstřih. Není třeba mít ho nějak zvlášť utažený, vlasy z něj mohou bez problému koukat. Dále je nutné mít oblečení, které nezvýrazňuje křivky, takže nic upnutého přes prsa nebo boky. Klidně legíny, pokud přes ně máte něco dlouhého, ale měly by dosahovat až ke kotníkům. Nezbytný je také dlouhý rukáv po zápěstí. Sandály nevadí. Při návštěvě mešity si bude nutné vzít zapůjčený čádor, který se při odchodu vrací.

Jídlo

Šafrán, maso, šafrán

Nechceme se o jídle zbytečně rozepisovat, určitě sami objevíte na místě, že perská kuchyně je vážně rozmanitá. Jedna ingredience jí přesto dominuje. Šafrán. Írán je největší pěstitel šafránu na světě, a rozhodně jím (na rozdíl od nás a našich předků) nešetří. Je všude. Ve zmrzlině, v omáčce, v rýži, v bonbónech, na mase, ve vůních, prostě všude.

My se snažíme masu vyhýbat, ale tady se to moc nedá. Íránci jsou prostě masožrouti. Pravdou ale je, že to umí. Jejich kuřecí kebaby (masové špízy) se šafránovou rýží jsou prostě skvělý a najdete je na každém rohu. Byť místňáci dávají přednost spíš jehněčímu. Pak si možná, tak jako my, dáte po jídle jako dezert bílou sladkou kaši okořeněnou šafránem, abyste nakonec zjistili, že její hlavní ingrediencí je jemně natrhané maso. To už nám přišlo vážně moc. Ale to víte, Írán.

Taky se připravte na sladký. To je všudypřítomný. A návykový.

My se jinak snažíme jíst vždy tam, kde se stravují místní, takže většinou nějaké zapadlé malé kantýny, jídelny a podobně.

Naše trasa - co nevynechat, komu říct a kolik počítat

Kášán

Do Kášánu jsme zamířili rovnou z letiště, protože je to ideální místo, kde se ze začátku rozkoukat. Je to menší provinční město, všechno je po ruce, a přitom je tam toho hodně k vidění.

Na letišti jsme vyměnili peníze, koupili simku a začali hledat řidiče, který by nás odvezl na Terminal Jonub (South bus terminal), abychom si našli autobus na asi tříhodinovou cestu do Kášánu. Nakonec jsme vybrali na pohled sympatického staršího pána, což se ukázalo jako výhra i prohra zároveň. Pozitivní bylo, že nám ušetřil dost času tím, že nás ještě před samotným Teheránem vyhodil na dálničním odpočívadle a stopnul nám autobus do Kášánu. Negativní, že si za to řekl víc peněz, než jsme se na začátku dohodli. Ale nějak jsme se nakonec domluvili.

Kášán samotný nás nadchnul. Supr ubytování a vše důležité v docházkové vzdálenosti.

Ubytování v Kášánu

  • Sayeh Saray Hostel (20 - 25 euro za noc pro dva i se snídaní); krásné malebné ubytování v zapadlé uličce v úplném centru. Pěšky se dostanete ke všemu podstatnému kromě Fin garden, která je na okraji města. Hned na začátku nasajete tu pravou perskou atmosféru.

Kontakt

  • Abbas (+98 913 261 9683); Abbas umí velmi dobře anglicky a zařídí vše, co potřebujete. Je to trochu svéráz, který nás turisty sbírá jako pokémony a rád si vydělá něco navíc, ale je na něj spoleh. V Kášánu ho můžete využít na odvoz do Fin Garden, nebo pokud máte na město málo času a chcete toho hodně stihnout. My ho využili na celodenní cestu z Kášánu do Isfahánu.

Co nesmíte minout

  • Abbasian Historical House (500.000 IRR/cca 70,-Kč za osobu) - úžasná ukázka íránské architektury. Těch historických domů je u sebe více, s žádným asi neuděláte vyloženě chybu.
  • Sultan Amir Ahmad Bathhouse (500.000 IRR/cca 70,-Kč za osobu) - tradiční lázně, které jsou neskutečně fotogenické.
  • Agha Bozorg Mosque (vstup zdarma) - rozlehlá několika úrovňová mešita. Ženy dostanou u vstupu čádor.
  • Kášánský bazar - vynechat místní bazar by byl hřích. Určitě se zastavte v Aminoddole caravanserai, kde si odpočiňte a vychutnejte sklenku čaje.
  • Fin Garden (1.000.000 IRR/cca 80,-Kč za osobu) - královská zahrada, památka UNESCO.

Kde se v Kášánu najíst

Doporučujeme jídelnu na náměstí na konci ulice Fazel Naraqi (blízké Kášánského bazaru). Jméno neznáme, polohu jsme zanesli do mapy. Super jídlo za 2-3 eura i s pitím. Hlavně kuřecí kebab byl skvělý (ale s ním neuděláte chybu asi nikde v Íránu).

Abyaneh a Natanz

Tahle zajímavá místa je ideální navštívit při přejezdu z Kášánu do Isfahánu. Najmuli jsme si tedy Abbáse na celý den za 40 euro a vydali se na cestu. První jsme navštívili historickou vesnici Abyaneh a tohle místo doporučujeme nevynechat. Úžasné domy z červené hlíny a původní obyvatelé dodávají vesnici zvláštní kouzlo. Připravte se na trochu víc turistů (ale mluvíme o Íránu, takže i tak pohoda) a procházku, která zabere něco přes hodinu.

Cestou do Natanzu minete i místo, kde probíhá íránský jaderný program. Samozřejmě nefotit, ať nemáte problémy.

Natanz je zajímavý svým starým minaretem a taky keramikou. Abbas nás vzal do jedné slavné keramické dílny, kde se vše dělá ručně. Keramika je tam trochu dražší než jinde, ale majitel dodržuje veškeré původní postupy a přírodní barvy.

Isfahán (Esfahan)

Připravte se na velké a rušné město, které vám za to ale nabídne dvě památky UNESCO, úžasné mosty a nejkrásnější náměstí na světě. Isfahán je známý výrobou perských koberců, takže jestli si chcete z Íránu nějaký odvést, tak tohle je ideální místo. Připravte si alespoň 2 až 3 dny, nebudete litovat.

Ubytování v Isfahánu

  • Isfahan Traditional Hotel (45-50 euro za noc se snídaní pro dva) - hotel je trochu dražší, ale rozhodně to stojí za to. Pokoje a atrium jsou skvělé a klidné, a snídaně jsou neuvěřitelně bohaté. Lidé na recepci vám pomůžou s čímkoliv budete potřebovat (rezervace lístků na autobus, výměna peněz apod.).
  • Pokud hledáte levnější alternativu, doporučujeme Pamanar historic mansion (cca 20 euro) - v době naší návštěvě to majitel Mehdi teprve rozjížděl. Narazili jsme na něj úplně náhodou při bloudění úzkými bočními uličkami centra. Mávnul na nás, ať ho následujeme, a jelikož jsme od přírody zvědaví, tak jsme šli. Nakonec jsme s ním strávili půl dne, kdy nás vozil po památkách Isfahánu, pozval nás na oběd, protáhl nás zakázanými místy v mešitách a nakonec odvezl až do našeho hotelu. Nenechal si vnutit žádné peníze, byl prostě šťastný, že nám může ukázat své město. Komunikovali jsme spolu pouze přes google překladač, protože neumí ani slovo angilicky, ale i tak to bylo nezapomenutelné odpoledne. Mehdi je milovník historie a filmový režisér, který momentálně nemůže točit. Velmi milý a citlivý člověk. Pokud u něj nebudete ubytovaní, doporučujeme ho alespoň jako průvodce (dokáže vás dostat na místa, kam běžného turistu nepustí). Kontakt na něj je +98 913 119 1575, instagram @pamenar.mansion.

Co nesmíte minout

  • Náměstí Naqsh-e Jahan - památka UNESCO, jeden z vrcholných zážitků. Rozlehlé náměstí se dvěma mešitami a palácem, kde tráví svůj čas spoustu místních. Hodně krámků a stánků. Šáhova mešita (1.000.000 IRR/cca 80 Kč) je neobyčejná. A hned vedle ní jsme koupili náš peršan. Jestli chcete perský koberec jakékoliv velikosti, je Isfahán to pravé město, a tento krámek vedle mešity obzvlášť. My koupili koberec s rozměry 60x90 cm z vlny za 120 euro. Navíc je tu možnost platit kartou (účet mají situovaný v Kataru, čímž obcházejí sankce), ale počítejte, že při tomto způsobu platby je cena za koberec vyšší než v hotovosti.
  • Velká mešita (Jame´a Mosque) - a zase UNESCO. A zase je to místo, kam prostě musíte. Rozhlehlý komplex mešity, vše v neuvěřitelném měřítku, mozaiky, o jakých se vám ani nesnilo. A starý hlídač, který na vás volá, že za všechno špatný v Íránu stejně může islám. Vstupné opět obligátní 1.000.000 IRR, ale Mehdi nás tam dostal zadarmo.
  • Mosty - to je poznávací znamení Isfahánu. Na řece (v létě a na podzim beznadějně vyschlé) je jich hned několik - Khajoo, Chubi, Si O Se Pol. Interesantní jsou hlavně po setmění. A když budete mít štěstí, zažijete místní zpívat uvnitř mostních oblouků. To vám teprve naskočí husí kůže po celém těle.

Kde se v Isfahánu najíst

  • Beryani Azam - podle Mehdiho tady dělají nejlepší beryani ve městě. A něco na tom asi bude, protože restaurace (no, spíš bufet) byl narvaný Íránci k prasknutí. Jinak beryani je tradiční jídlo typické pro Isfahán skládající se ze dvou částí - silného vývaru s natrhaným nacucaným arabským chlebem a kořeněným mletým jehněčím ve velké placce. K tomu čerstvé bylinky. A nemůže chybět celá cibule a opečené celé rajče. Bez toho jídlo v Íránu nedostanete.

Bez pochyby někde narazíte na něco, co bude vypadat jako zmrzlé nudle se zmrzlinou. A skutečně to jsou zmrzlé nudle se zmrzlinou. Dejte si to. Šafránová zmrzlina je neobyčejně dobrá, a ty nudle namočené v sirupu už taky nějak přežijete. Místní si taky hodně dávají šafránovou zmrzlinu s mrkvovým frešem. A světě div se, je to fakt bomba.

Šíráz (Shiraz)

Nočním autobusem jsme se přesunuli více na jih do města Šíráz. Na autobusáku se vás bude snažit uhnat hejno všemožných řidičů a taxikářů nabízejících výlet do Persepolis. To je totiž hlavní lákadlo oblasti. Ubraňte se, vydechněte si, a pak si v klidu domluvte taxíka na ubytování (nemělo by stát víc než 2 eura). Šíráz ale každopádně není jenom Persepolis. Je tam toho víc. Mnohem víc.

Ubytování

  • Shiraz Traditional Hotel (40 euro/noc pro dva) - celkem rozlehlý komplex více budov s několika vnitřními nádvořími. Klidné a milé. V kavárně v atriu pracoval super kluk, co dělal jeden z nejlepších čajů v Íránu. Pěšky do centra 5 minut.

Co nesmíte minout

  • Šáh Čeragh (Shahcheragh) - tohle místo dokonale reprezentuje celý Írán. Neuvěřitelná architektura, nablýskané až kýčovité (přesto nádherné) interiéry, zbožnost a zároveň tak trochu divadlo. Přidělený a nesmírně nadšený průvodce pro turisty, bezpečnostní kontroly. Svaté místo se špetkou propagandy. Týden po naší návštěvě teroristický útok a několik mrtvých. První takový útok po dvaceti letech. Vstup je zdarma a dovnitř můžete jen s přiděleným průvodcem pro turisty. Ten umí perfektně anglicky a řekne vám spoustu informací o celém místě i o islámu. Nadšený z jakékoliv vaší otázky. Dovnitř nesmíte s batohy, ale hned u svatyně je můžete zdarma uložit do úschovy.
  • Mešita Násir al Mulk - jedno z nejfotografovanějších míst v zemi. Krásná barevná mešita s okny z barevných sklíček, která uvnitř vytvářejí světelný efekt zbarvující vše do duhových barev. Kvůli světlu je lepší navštívit jí spíše ráno. Vstupné (jak jinak) 1.000.000 IRR.
  • Arg-e Kárím Chán-e - po všech těch mešitách chce člověk prostě změnu. Bývalý královský hrad a pevnost uvnitř ukrývá ovocnou zahradu. Vstupné 500.000 IRR.
  • Vakil bazaar - pro nás pravděpodobně nejhezčí bazar. Barvy, vůně. Koření, granátová jablka, koberce a suvenýry. Všechna ta klišé, která jsou spojena s orientálním tržištěm. A je to neskutečný.
  • V centru je toho samozřejmě víc. Slavné jsou šírázské zahrady, lázně a další místa. Ale ne vše jde stihnout, takže popisujeme jen to, co jsme viděli my.
  • Persepolis - pro změnu památka UNESCO s překvapivým vstupným 1.000.000 IRR. A to přesto, že se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek na světě. Hlavní město Perské říše, které vyplenil a spálil Alexandr Makedonský jako pomstu za dobití Atén. Rozloha a jednotlivé detaily vás nadchnou. Je to podobné, jako se procházet ve Forum Romanum, ale s podstatně méně turisty. A pokuste se tam být na západ slunce, to má teprve grády. A přitom jen necelou hodinu od města. Nevynechejte ani Nekropolis, monumentální hrobky vytesané do skály. Jsou jen asi deset minut vzdálené a připadáte si tam jako v jordánské Petře.
  • Pasargadae - o hodinku dál leží Pasargadae, hlavní město, než postavili Persepolis. Moc už z něho nezbylo, ale i tak to rozhodně stojí za vidění.

Persepolis, Nekropolis a Pasargadae je ideální spojit v jednodenní výlet. My jsme vyjížděli v 9 hodin. Na druhou stranu o sobě samých víme, že vše procházíme velmi důkladně a dáváme si načas. Někdo uvádí, že na Persepoli je ideální udělat si tak dvě hodiny času. My tam byli dvojnásobný čas a stejně to nestačilo. Domluvte si řidiče, který vás bude celý den vozit. Ale ne v hotelu, tam bývají drazí. My můžeme maximálně doporučit Mohameda (tel: +98 936 464 3545). Chlapík s nejlepší angličtinou a neskutečnou láskou k historii. Zatímco jsme trajdali po památkách, tak nám připravil čaj, ovoce a koupil něco sladkého. Nikam nespěchal a byl vážně hrozně hodnej. V jeho osobě máte řidiče i průvodce perskou historií. A za celodenní služby jsme platili jen 30 euro. Určitě nebude problém si ho najmout i na cestu do Jazdu, pokud by se vám nechtělo autobusem.

Kde se najíst

  • Když vyjdete z Šáh Čeragh, dejte se doleva. Za rohem narazíte na vývěsní štít a schody dolů. Tam na vás čeká typická íránská jídelna, kde jedí jenom místní. Není to načančané, neumí tam anglicky ani slovo, ale ať si dáte cokoliv, bude to výborné a za skvělou cenu. A autenticita je neopakovatelná.

Jazd (Yazd)

Dalším nočním přejezdem jsme se octli v Jazdu. Cesta je kratší, tak kolem 5 hodin, takže jsme dorazili ještě za tmy, a pak kempovali před hotelem, než otevře. I to má samozřejmě něco do sebe. Obecně, svítání a západy slunce jsou v Íránu velmi intenzivní. Jazd je město uprostřed pouště, jehož centrum je opět památkou UNESCO. Hliněná pouštní architektura je všude kolem vás, a v opuštěných uličkách občas zapomenete jaký je rok nebo století.

Ubytování

  • Orient Tradiional Hotel (30-40 euro/noc pro dva) - je to hned vedle Jameh mešity, takže hned ve starém centru. Na střeše hotelu je fajn restaurace, odkud je hlavně po setmění skvělý výhled. Konvice čaje tam má vážně skvělou atmosféru.

Co nesmíte minout

  • Amir Chakhmaq Complex - známé a fotogenické náměstí. Uvnitř dominantní budovy jsou místní restaurace.
  • Historické centrum - stačí se jen toulat a na chvíli se ztratit. Je to zkrátka ten nejorientálnější oreint.

Jazd je hlavně skvělé místo, odkud podnikat cesty do okolí a do pouště. Neexistuje na to lepší člověk, než je Belal (+98 913 273 4687). Úžasnej kluk s velkým smyslem pro humor, který s vámi proleze starou caravanserai (dávné místo na obchodní stezce), polorozbořený historický dům nebo pouštní oázy. Zkrátka člověk, kterého si rychle zamilujete. Dá se s ním domluvit cokoliv. Řeknete mu svojí představu a on vám vymyslí program s několika variantami. Není problém si ho najmout i na několikadenní cestu.

Můžete absolvovat třeba celodenní výlet Meybod, Chak Chak, Kharanaq.

  • Meybod - město nedaleko Jazdu. Můžete se podívat do největšího holubníku jaký jste kdy viděli, do dávné úschovny ledu a do caravanseraie, kde jsme si koupili super tkaný koberec (cca 20 euro). Vrchol Meybodu je staré centrum kolem hradu. Do něj ani nemusíte, uličky a ruiny kolem něj jsou něco, na co budete vzpomínat. Jestli vám nevadí se trochu zašpinit a sem tam na něco vylézt, dostanete se i do zahrad dávno opuštěných městských domů. Belal se tam dal do řeči s místním pánem, který tam jeden z těch domů renovuje, a ten nás pak všude provedl. Paráda! Meybod je navíc město vyhlášené svou keramikou, takže Belal vás vezme do tradičních dílen, kde si můžete udělat radost nějakým překrásným kouskem.
  • Chak Chak - nejposvátnější horský chrám zoroastrismu. V chrámu samostném to možná není až tak zajímavé, ale výhled na hory a do pouště je parádní.
  • Historická vesnice Kharanaq - labyrint pobořených domů a křivolakých uliček. A to v mnoha terasovitých úrovních nad sebou. Vše je z hlíny. Je to jako z pohádky. Prolézáte nahoru dolů jako nadšené děti a úplně zapomenete na čas.

Kde se najíst

  • Autentické místní jídelny jsou uvnitř Amir Chakhmaq Complex. Velmi dobře se můžete najíst i v hotelu Silk Road.

Poušť Mesr

Uprostřed ničeho. Na každou světovou stranu jsou to hodiny k nějakému většímu městu. Jedna silnice a jinak jen poušť, kam až oko dohlédne. Obří písečné duny. Konvice s čajem na malém ohýnku pod zářícím hvězdným nebem. Zní to jako kýč jak bič? Každopádně je to kýč, co chcete zažít. Kýč, ze kterého nechcete odejít. Z Jazdu je to vážně štreka (asi 5 hodin). Už cesta je ale zážitek. A s Belalem se po cestě nenudíte.

Ubytování

  • Rohab Guesthouse (50 euro/noc pro dva) - všechno je tady vybíráno s velkým vkusem. Od renovovaných dveří po tradiční hliněné stěny. Tady se budete cítit skvěle. Koupelna je sice společná, ale pokojů není moc, takže to nevadí. Guesthouse je v maličké vesničce v oáze. Vlastní to totální volnomyšlenkář, což v místě vytváří úžasnou svobodnou atmosféru, a totálně si tady odpočinete od mešit a shonu.

Co nesmíte minout

  • Výlet na písečné duny - majitel guesthousu nabízí výlety džípem do pouštních dun (asi 40 euro). Je to kousek za vesnicí a jakmile se tam dostanete, spadne vám čelist. My jsme po dunách běhali jako děti, smáli se, fotili a točili. S přicházejícím západem slunce hrála poušť i nebe barvami. A pak jsme jen seděli, sledovali zapadající slunce a vycházející hvězdy. Pak si sesedli kolem ohně a dali si čaj. Nakonec padla úplná tma a nebe se rozzářilo miliony hvězd. Lehli jsme si na deku a zírali. Neskutečný. Vrchol celý naší cesty.
  • Oázy - je nám líto, ale jména dvou oáz, které jsme s Belalem navštívili si nepamatujeme. Ale není to podstatný, v té oblasti je jich víc. Jsou to neuvěřitelné ostrovy zeleně uprostřed rozpálené pustiny. Najednou se z jednotvárné krajiny dostanete mezi datlovníky plné zralých datlí, stromy obsypané granátovými jablky, potůčky, které to vše živí. Ten kontrast je obrovský.

Teherán

Teherán je obrovská metropole. Přes den se velikost populace pohybuje vysoko přes 10 milionů, což je mimochodem víc, než má New York nebo Londýn. Na rozdíl od nich ale úplně neokouzlí. Je tu pár míst, která stojí za návštěvu, ale my osobně bychom čas strávený v Teheránu raději vyměnili za další den v poušti. Na druhou stranu ho budeme mít vždy spojený s tím revolučním nádechem, který v době naší návštěvy všude panoval. V den, kdy jsme do hlavního města dorazili se totiž konaly další velké protirežimní protesty, které nás nepustily na ulici. A na všech mladých lidech, se kterými jsme tam mluvili, bylo vidět vzrušení a touhu získat svobodu. Snad si jí brzy vybojují.

Ubytování

  • Tehran Heritage hostel (cca 20 euro/noc pro dva) - hostel evropského střihu, nabízejí samostatné postele ve sdílených pokojích nebo soukromý pokoj pro dva (se sdílenou koupelnou). Personál je velmi milý a ochotný. Objednají místní superlevný „Uber“ na letiště, nechají dovézt jídlo, zkrátka nic není problém. A je to hned na metru, což je základní dopravní prostředek po městě. Je to klasický hippie - baťůžkářský hostel. Lidi z celého světa se schází v atriu, kde si vaří, hrají na kytaru, nebo prostě jen jsou.

Co navštívit

  • Azadi Tower - naprosto ikonické místo pro Teherán. Krásná elegantní stavba. A navíc vážně fotogenická.
  • Bývalá ambasáda USA - když vystoupíte na zastávce Teleghani, ocitnete se u zdi bývalé ambasády. Zjistíte, že místní režim se tady vážně vyřádil. Některé kresby na zdi vás pobaví, u jiných vám naskočí husí kůže. Každopádně velmi netradiční zážitek.
  • Muzeum Islámské revoluce - a když už jsme u těch netradičních zážitků, tak proč nepokračovat rovnou tím největším bizárkem. Do muzea ani nemusíte chodit, vše podstatné uvidíte už venku - odpadkové koše s kresbami židovské hvězdy házené do odpadu, lavičky ve tvaru tanku, památník z obřích raket…Místní na to nejsou moc hrdí. Mladí kluci nás tam zastavili a ptali se, co si o tom myslíme. Režim se tu jen snaží ukázat svou nadřazenost, sílu a legitimitu.
  • Tabiat bridge - když se po shlédnutí muzea vydáte napříč parkem, dorazíte k místu, kde se po setmění ve velkém scházejí místňáci. Jde o velký a barevně nasvícený most, kde se všichni všelijak fotí. A jak už jsme zmiňovali, Íránci se fotí fakt rádi.
  • Tajrish bazaar - na doporučení jsme tomuto bazaru dali přednost před Tehran Grand bazaar a myslím, že jsme udělali dobře. Jde vážně o jeden z nejhezčích bazarů v Íránu a seženete vše, na co jste jinde zapomněli a s čím jste se nechtěli tahat během pobytu. Super místo na závěrečný nákup suvenýrů.

Opět platí, že do výčtu zahrnujeme jen námi navštívená místa. Je tam toho pochopitelně víc, jako Golestan palace, Niavaran palace, Milad tower apod.

Kde se najíst

  • V Teheránu je spoustu rychlých a levných rychlých občerstveních, a kdekoliv budete, něco najdete. Ale s klidným svědomím doporučíme íránskou restauraci, kterou dováží hostel. Skvost za málo peněz. A moc dobře se najíte taky na bazaaru.

Jaké suvenýry si přivézt z Íránu

Budete si toho chtít vážně hodně. Jsou totiž věci, které si můžete odvézt pouze z Íránu. My si třeba chtěli odvézt perský koberec, což se v Isfahánu povedlo. Keramiku mají v Íránu vyhlášenou, krásnou a za skvělou cenu. Nejlépe asi pořídíte v Šírázu a v Meybodu. Nemůžete odjet bez šafránu! 1 gram kvalitního šafránu koupíte na bazaaru za cca 50,-Kč. Schválně se zkuste podívat, kolik stojí gram u nás. Dál můžeme doporučit sušené datle, oříšky a všechno možné koření. A Kášán je vyhlášený růžovou vodou, kdy litr vyjde na nějakých 60,-Kč. A když si domů přivezete sirupy s příměsí šafránu, budete pít doma ještě dlouho limonády s esencí Íránu.

Pokud to půjde, vyrazte!

Írán je neskutečná země. Je barevná, voňavá a exotická. A lidi jsou tam vstřícní jako málo kde jinde. Je samozřejmě otázkou, jak to s ní bude vypadat do budoucna, zda tam bude bezpečné cestovat a jestli vůbec. Pokud to ale půjde, vyrazte! Podpořte místní lidi, podívejte se na krásy té země, která zdaleka není tak turistická, jak by mohla být. Všichni, kdo Írán navštívili tvrdí, že se tam musí vrátit. A my se k nim připojujeme.